הטיפים של בסבוסה ליום הולדת מושלם

יום הולדת הוא יום מיוחד והחגיגה היא לא מסיבת כיתה רגילה. זה יום שמגיע רק פעם בשנה והחוגגים רוצים שהוא יהיה הכי מושלם שיש- גם בגיל 4, גם בגיל 14 וגם בגיל 40!

אז אחרי 15 שנות הדרכה, מתוכן 7 שנים בהדרכת ימי הולדת, 4 שנים בהדרכת סדנאות תפירה ושנה שלמה בהדרכת ימי הולדת של תפירה – הכנתי לכם את הטיפים ליצירת יום הולדת מושלם לכל גיל! תהנו!

טיפ מספר 1 – להיות פעילים!

הטיפ הראשון שלי (והחשוב ביותר בעיניי)- הוא פשוט להיות פעילים. אנחנו זוכרים טוב יותר תוך כדי עשייה וחוויה. מופעים שונים יש בשפע- הם יכולים להצחיק, להפתיע ולהדהים אבל במופע הילד נשאר צופה, קהל. לדוגמא- כשאתם רואים תמונה מפלים מדהימים איפושהו בעולם ולעומת זאת כשאתם נמצאים שם אחרי מסלול ארוך, עומדים ליד, מרגישים את הרוח הקרירה והמים שניתזים על הפנים- מה יהיה יותר מיוחד? מה תזכרו טוב יותר?
כך גם חווית יום ההולדת של הילדים שלכם צריכה להיות- פעילה ומוחשית!

טיפ מספר 2 – מזכרת!

הטיפ השני הוא - מזכרת! כל כך פשוט ועם זאת לא ברור מאליו בכלל!
נהוג לצאת מפעילות יום הולדת עם מתנה קטנה אבל לא תמיד משקיעים בה יותר מידי מחשבה (פעמים רבות היא אפילו נשברת עוד לפני שמגיעים הביתה..). אז מה חשוב במזכרת יום הולדת?

  • שימושית! ככל שהמזכרת יותר שימושית כך היא יותר נוכחת ביומיום של המשתתפים והיא תזכיר להם כל פעם מחדש את החגיגה. קלמר למשל- יהיה שימושי לילדים בגילאי בית ספר (ועוד יותר מיוחד לעולים לכיתה א'), אבל ביום הולדת 4 למשל הוא יהיה לא רלוונטי.
  • תזמון! סדנאות לתפירת חם צוואר או כפפות לא יהיו רלוונטיות ביוני למשל, אבל בחודש ינואר כן!
  • יצירה אישית- זה לא חובה אבל משדרג משמעותית את המזכרת. כשהילדים יוצאים עם מזכרת שהכינו בעצמם במסיבה הם יכולים לספר שהכינו בעצמם ולקבל מחמאות מאחרים. אז תזכרו- ככל שהמזכרת יותר נוכחת ביומיום של המשתתפים כך היא עושה את תפקידה טוב יותר- מזכירה!

טיפ מספר 3 – המשכיות!

אז ברור שלא נחגוג שוב כל שבוע כדי ליצור יום הולדת המשכי (למרות שלהרבה ילדים אין התנגדות לזה) אבל אם יום ההולדת הוא אירוע שיא שמהווה פתח להמשך (למשל לתחביב חדש או מקום בילוי חדש שלא הכרנו קודם)- הזיכרון תמיד יהיה שזה התחיל ביום ההולדת של ... אם למשל דני מזמין הפעלת מוזיקה ליום ההולדת שלו ובעקבות זאת אחד החברים מחליט להירשם לחוג נגינה הוא תמיד יזכור שגילה את האהבה למוזיקה ביום ההולדת של דני כשהם היו יחד בכיתה ד2!
פעמים רבות שואלים אותי אם אני מגיעה עם מכונות תפירה לסדנאות. זה מגניב, זה מיוחד, זו התנסות שאין לילדים כל יום.. כל אלה נכונים, אבל- לא לכל ילד יש מכונת תפירה בבית וכדי לאפשר המשכיות מעבר לסדנא- אנחנו תופרים את הכל בצורה ידנית, עם חוט ומחט! כשחניכים שולחים לי תמונות של יצירות שהם תפרו בסופ"ש אחרי סדנא ברור לי שיש המשכיות ושם נמצא הקסם!
כשחומרי הגלם פשוטים, נגישים ונמצאים בכל בית- זה מה שמאפשר את ההמשכיות הזו.

טיפ מספר 4 – החוגג במרכז!

מסיבת יום הולדת היא לא מסיבת חברים רגילה. מתכנסים יחד לחגוג למישהו מיוחד, לעשות לו שמח ולהראות לו כמה הוא אהוב!
בגיל מסוים אנחנו כבר מגניבים מידי (או כבדים מידי...) בשביל שירימו אותנו על כיסא ובמקרה שלי זר יום הולדת מפריע לתלתלים, אז צריך למצוא דרך אחרת ולדאוג שהחוגג יהיה במרכז, לוודא שיהיה לו תפקיד!
התפקיד הראשון נעשה מאחורי הקלעים- הילד תמיד יהיה זה שיבחר את הפעילות לחגיגה, אם הוא לא אוהב ספורט סביר להניח שיום הולדת בנושא נינג'ה זה לא על הפרק למשל.
כשהדרכתי בפינת חי, ילד יום ההולדת היה בוחר את מסלול הטיול ואת החיות שנפגוש בדרך. בסדנאות התפירה החוגגים בוחרים את המוצר שאנחנו תופרים, בוחרים את הבדים שלהם ראשונים וכמובן מקבלים מתנה מיוחדת.
בכל פעילות יש דרך לשים את החוגג במרכז כדי להדגיש שהוא חשוב ואהוב, כולם מפנים לו את המקום לבחור כי זה היום שלו!

טיפ מספר 5 – חוויה משותפת!

בטיפ הראשון סיפרתי לכם על החשיבות של הפעלת הילדים. חשוב לזכור שגם הפעלה יכולה להיות אישית ויכולה להיות קבוצתית.
לפני כמה חודשים לקחתי חלק ביום גיבוש שכלל כל מיני משימות מגניבות- זה היה מיוחד וכיף ממש אבל כל אחד עשה את המשימות בנפרד ולא באמת יצא לי להכיר את חברי הקבוצה או לעבוד איתם.
המסיבה היא מפגש חברתי! הוא נותן לילדים הזדמנות להתנתק קצת מהמסך ולהיות אחד עם השני! למה לא לנצל את זה?
יום הולדת יצירתי שמכיל בתוכו התייעצות עם חברים לגבי מה שמכינים, יום הולדת מאתגר שגורם להם לעבוד יחד ולעזור אחד לשני במשימות שונות! ממש כמו הדוגמא של הטיפ הראשון על תמונה מול מציאות- זה מתבטא גם פה עם החברים- הם קיימים מחוץ לאינסטוש והם אפילו יותר מגניבים במציאות!
מעבר לגיבוש, העבודה המשותפת עוזרת להם להכיר צדדים חדשים אחד בשני ולהעצים את החברות שלהם! כשהילדה השקטה בחבורה מתחילה לעזור לחברותיה לגזור ישר או לפתוח את הקשר שנוצר בחוט במהלך התפירה הן זוכות להכיר באותה ילדה צד רגיש ואכפתי שאולי לא ראו קודם.

טיפ מספר 6 – הצלחה והעצמה!

יום הולדת זה סימון דרך, עוד שלב בהתבגרות שלנו. אנחנו לא מרגישים אותו כי גיל 10 מרגיש בדיוק כמו גיל 9 ו- 364 ימים, אבל אנחנו כן יכולים להכניס למסיבה דברים שיגרמו לנו להרגיש שעברנו תהליך מסוים, תהליך קצר אבל משמעותי! כאן מגיע הנושא של הצלחה והעצמה!
עמידה באתגר זה משהו שמייצר תחושת הצלחה מדהימה! הפרגונים של הסביבה אח"כ מייצרים העצמה ענקית וזה רק הולך וממשיך (טיפ 2 על מזכרת משמעותית וטיפ 3 על המשכיות- זוכרים?). הדבר הזה מאוד בולט בסוגים שונים של יצירה- כשאנחנו מתנסים ביצירה חדשה יש לנו קושי, כשאנחנו בוחרים להתמודד איתו הוא אתגר ואחרי שאנחנו מסיימים הוא הופך להצלחה- משהו שעשינו לגמרי בעצמנו וזה מעצים אותנו, אנחנו יכולים לעשות הכל, אנחנו לא צריכים לפחד מאתגרים. כשהאתגר הזה מתבטא במשהו מוחשי הוא משמש גם מזכרת לתהליך הזה.


אז עכשיו יש לכם 6 טיפים חשובים ליצירת יום הולדת מושלם שלא ישכח!

כל מה שנשאר זה להתחיל לתכנן ולאחל מזל טוב!


לטיפים נוספים, התייעצויות והזמנת ימי הולדת – אני כאן